KP PIS czyli.. Klub przyjaciół pieczywa i sera, jak partia utraciła domenę

KP PIS czyli.. Klub przyjaciół pieczywa i sera, jak partia utraciła domenę

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
2 komentarze Zobacz komentarze

W ostatnich dniach głośno stało się o pewnej stronie oferującej przepisu kulinarne. Wszystko dlatego, że wcześniej domena ta należała do klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Chodzi o domenę: kppis.pl, kóra obecnie kieruje do strony “Klubu przyjaciół pieczywa i sera”.

Jak to się stało?

Wszystkie rejestrowane przez nas domeny stają się naszą własnością tylko na pewien okres. Bardziej więc zamiast sformułowania “kupno domeny”, właściwe byłoby stwierdzenie, że my takową domenę dzierżawimy. Decydując się na dzierżawę lub przedłużenie dzierżawy domeny określamy na jaki okres czasu chcielibyśmy tę domenę zarejestrować. Zawsze jest to czas liczony w latach, min. jest to rok. Czas maksymalny natomiast, zależy wyłącznie od nas. W chwili w której czas dzierżawy domeny dobiega końca, zależnie od firmy w której tę domenę zarejestrowaliśmy otrzymujemy wiadomości przypominające. W moim przypadku są to 3 miesiące wcześniej, 2 miesiące wcześniej, miesiąc wcześniej.. Pozostałe przypomnienia wyrażone są w dniach, jednakże staram się o moje domeny dbać i w porę je przedłużać. Dodatkowo, jeżeli decydujemy się na jakąś nazwę, która np. odpowiada nazwie naszej firmy, lub naszemu nazwisku warto takie domeny rejestrować z góry na więcej lat. Opłata którą poniesiemy w skali roku będzie niższa, a my będziemy mieli pewność, że domena nie wygaśnie tak prędko.

Czym jest opcja na domenę?  Ten temat warto przybliżyć zanim powiemy sobie o tym co dzieje się gdy domena wygasa. Osoba która posiada opcję na domenę ma prawo pierwokupu. Każda domena może posiadać tylko jedną opcję.

Jakie domeny są wartościowe?

W sieci istnieje wiele domen, które wiele osób bardzo chciałoby mieć. Najwyższe cenę za można uzyskać gdy wejdziemy w posiadanie domeny:

  • znanych firm – wiele osób zapewne kojarzy jeszcze domenę gmail.pl, na której dostępna była strona zrzeszenia Grupy Młodych Artystów i Literatów. Dobrym przykładem jest też przykład poruszony w nagłówku czyli Klub Przyjaciół Pieczywa i Serów;
  • domeny łatwe do zapamiętania, tzw. domeny generyczne np. wakacje.pl, wczasy.pl, randki.pl itd;
  • domeny krótkie, dwu lub trzyliterowe;
  • domeny które były zarejestrowane długo, mające dużą liczbę wyświetleń oraz takie które były dostępne w Google.

Znane są przypadki gdy firma, która zapomniała o przedłużeniu domeny zwróciła się do osoby która taką domenę zarejestrowała oferując cenę przewyższającą wielokrotnie cenę rynkową tej domeny. Cóż – za błędy trzeba płacić.

Co dzieje się gdy domena wygasa?

Z chwilą wygaśnięcia domeny, po zignorowaniu wszystkich przypomnień, domena trafia do tzw. puli domen przeznaczonych do usunięcia. W tym momencie dzierżawca domeny, traci wszelkie prawa. Nie jest to, jednakże jeszcze chwila w której ktoś może nam tę domenę przechwycić. Dopiero gdy domena opuszcza tę listę staje się ona możliwa do zarejestrowania dla każdego, chyba że została założona na nią tzw. opcja.  Jeżeli osoba posiadająca opcję na domenę nie wyrazi woli odkupienia jej domena trafia do puli domen wolnych. Wówczas ponownie zarejestrować może ją teoretycznie każdy, praktycznie jednakże wielu rejestratorów domen posiada w swojej ofercie usługę przechwytywania domen.

Nask.pl – organizacja prowadząca rejestr domen.pl. To z jej usług korzystają wszyscy operatorzy których znasz lub kojarzysz.

Rejestrator, jako firma pośrednicząca pomiędzy Nask.pl, ma możliwość wykonania polecenia rejestracji domeny z końcówką .pl dużo szybciej niż zwykły “śmiertelnik”. Efektem tego jest fakt, że niektóre domeny do puli domen wolnych trafiają zaledwie na kilka sekund, by następnie stać się np. domeną na sprzedaż.

Podsumowanie

Jeżeli osoba, która skorzystała z okazji i zakupiła domenę Prawa i Sprawiedliwości będzie chciała odsprzedać Partii domenę, zapewne cena będzie wygórowana. Aby nie iść w ślady Partii Rządzącej warto zabezpieczyć się przed utratą domeny już teraz i zadbać o odpowiedni kalendarz w którym będziemy przechowywali informację o wszystkich posiadanych przez nas domenach oraz datach w których wygasają. Jeżeli nie pamiętasz do kiedy ważna jest Twoja domena proponuję zalogować się do Panelu, który udostępnił Ci Twój rejestrator. Przybliżoną informację o dacie wygaśnięcia znajdziesz też na stronie whois.pl.  

Disqs