Czy wiesz jak wybrać właściwą domenę?

Czy wiesz jak wybrać właściwą domenę?

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Brak komentarzy Zobacz komentarze

Musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniej domeny dla Twojej firmy powinien iść w parze z wyborem odpowiedniej nazwy. Bardzo często nazywając firmę, w określony sposób, zależy nam na rejestracji tej samej nazwy z końcówką .pl. Co zrobić gdy rozszerzenie pl jest niedostępne? Jak wybrać taką nazwę firmy by łatwo wpadała w pamięć?

Najważniejsze to mieć świadomość, że wybrana przez Ciebie domena będzie głównym skojarzeniem z Twoją firmę  w Internecie. Zmiana domeny jest oczywiście możliwa, jest to jednak proces długotrwały(zmiana świadomości) i ryzykowny np. w przypadku pozycji w Google. Najbezpieczniej więc przyjąć, że nazwa, którą wybierzesz będzie z Tobą od samego początku do końca Twojej obecności w sieci.

Jak wybrać  właściwą domenę?

Najważniejsze by domena, którą będziesz chciał zarejestrować była wolna. Jeżeli natomiast ktoś zarejestrował ją przed Tobą możesz spróbować ją przechwycić. Więcej na ten temat napisałem w artykule:
Wymyślenie odpowiedniej nazwy jest zadaniem bardzo kreatywnym. Nie potrzebujesz do tego komputera, wystarczy Ci kartka, długopis i głos.  Domena którą wybierzesz musi być krótka, łatwa do zapamiętania i wygodna do przedyktowania. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ostatni element tej wyliczanki. Zależnie od tego na jakich rynkach chcemy pracować warto zwrócić też uwagę na znaczenie danej nazwy w danym kraju – przykładem mogą być żarówki firmy OSRAM.

Czy w nazwach domen mogą występować polskie znaki?

W kwestii samej budowy domeny, z marszu sugeruję odrzucić wszystkie nazwy zawierające polskie znaki diakrytyczne “ogonki”, gdyż rejestracja tego typu domen pomimo tego, że jest możliwa to:
  • Nie weszła do świadomości wszystkich klientów na tyle mocno, większość z nich nie wie nawet, że rejestracja takich domen jest możliwa,
  • Po drugie, domeny te są wciąż niepoprawnie interpretowane przez Google.

Jakich znaków nie należy używać?

W sieci znajdziemy wiele dyskusji dotyczących tego, czy w nazwach domen mogą występować inne znaki. Rejestracja części z nich jest technicznie niemożliwa np. domena ze znakiem @, jednak w wielu domenach możemy spotkać myślnik.
Jest on najczęściej wykorzystywany do rozdzielania nazw domen składających się z kilku wyrazów. Moim zdaniem zamiast używania do tego celu myślnika dużo lepiej po prostu złączyć te wyrazy. Taka forma budowy domeny będzie też dużo wygodniejsza w dyktowaniu jej przez Internet.

Moja metoda wymyślania nazwy domeny

Osobiście mam dwa sposoby na szukanie odpowiednich domen. Oczywiście zakładając, że są to domeny nowe, które w danym momencie nie są przez nikogo zarejestrowane. Jeżeli jednak tak nie jest, sprawdzam datę wygaśnięcia domeny i rozważam jej przechwytywanie.
Wracając do mojej metody, po pierwsze staram się wymyślić jak najwięcej prostych słów opisujących moją działalność, oraz drugą zawierającą dużo wyrazów, które ją identyfikują.  np. “Easy” + “Finanse”.

Krok drugi to wykluczenie z listy wszystkich domen zajętych, w tym celu sprawdzam dostępność rejestracji na jednym z serwisów oferujących rejestrację domen – np. Aftermarket.

Krok trzeci to zbiór opinii na temat danej nazwy wśród znajomych lub rodziny. Staram się wybierać pytaną grupę tak, by możliwie pokrywała się ona z grupą moich odbiorców. Podczas rozmowy pytam z czym kojarzy im się dany adres, jakie mają na jego temat przemyślenia i czy wydaje im się, że jest to dobra nazwa dla mojego przedsięwzięcia.

Krok czwarty to weryfikacja brzmienia adresu. Bardzo często nazwa firmy musi być przedyktowana przez telefon. W tym celu warto zadzwonić do kilku osób i poprosić ich o zapisanie adresu na kartce. Czasem ujawniają się w ten sposób błędy o których istnieniu wcześniej nigdy byśmy nie pomyśleli.

Jeżeli domena przeszła wszystkie te etapy w sposób dla nas akceptowalny to znak, że wybraliśmy dobry adres.

5 wskazówek dotyczących rejestracji domeny

 Na temat rejestracji domen napisano wiele, jednak wciąż występuje pewna ilość pytań, które regularnie się powtarzają. Postaram się poniżej odpowiedzieć na wszystkie znalezione w Sieci wątpliwości.

Domena com czy pl?

Wszystko zależy od naszej nazwy oraz obszaru na którym chcemy działać. Przyjęło się, że większość firm, które pracują w Polsce posiadają końcówkę pl, jeżeli natomiast zdecydujesz się działać globalnie, wybierz rozszerzenie com.

Podstawową wadą rozszerzenia globalnego jest ilość zarejestrowanych domen, większość adresów które mogą Cię interesować będą już zajęte.  Warto też zwrócić

Gdzie zarejestrować domenę?

Najlepiej wybrać sprawdzonego dostawcę, który oferuje domeny w niskiej cenie rejestracji oraz przedłużenia. Osobiście korzystam z OVH oraz usług Aftermarket.

 

Podsumowanie

Podstawowym problemem przy rejestracji domen jest fakt, że dobre adresy już są niedostępne i z każdym kolejnym rokiem trzeba się coraz mocniej wysilać podczas wymyślania nazwy firmy. Warto jednak poświęcić temu zabiegowi dosyć dużo czasu, bo adres domeny stanowi element Twojego wizerunku.

Opcjonalnie można wybrać domenę z drugiej ręki, pamiętać należy jednak o tym, by nie miała ona złej opinii wśród odwiedzających oraz wyszukiwarek.

Disqs