Przechwytywanie domen, czy warto w nie inwestować? Jak przechwytywać wartościowe domeny?

Przechwytywanie domen, czy warto w nie inwestować? Jak przechwytywać wartościowe domeny?

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Brak komentarzy Zobacz komentarze

Przechwytywanie domen to temat trudny, jednak z użyciem kilku ciekawych narzędzi, wymienionych w tym artykule, jest osiągalny dla każdego. Dlaczego warto rozważyć przechwycenie domeny?  Domena z drugiej ręki, która nie jest bezpośrednio skojarzona z dawną marką, która posiada grono odwiedzających osób oraz kierują do niej linki z innych stron może być bardzo dużym krokiem naprzód w rozwoju biznesu w Internecie. Przechwycenie wieloletniej domeny, która będzie już znana Internautom,  może wygenerować ciekawy zysk.

Przechwytywanie domen – moje początki.Gdy zainteresowałem się tematem przechwytywaniem domen nikt komercyjnie tego nie robił, każdy robił to tylko na własny użytek z lepszym lub gorszym skutkiem. Było to o tyle ciekawe, że już wtedy, ok 10 lat temu, ceny za niektóre przechwycone domeny były bardzo wysokie. Nie myślałem o zakładaniu portali na takich domenach. Zdecydowałem, że wszystkie adresy które przechwycę, będę starał się sprzedawać dalej. Napisałem więc program i korzystając z tego narzędzia zdobyłem kilka ciekawych domen.

Na chwilę obecną temat ten wygląda zupełnie inaczej. Można powiedzieć, że trafił pod strzechy wszystkich i obecnie każdy, bez informatycznej wiedzy może przechwytywać domeny. Istnieje wiele firm pośredniczących w przechwytywaniu domen, wszystkie posiadają partnerstwo w NASK i mają tę ogromną przewagę, że mogą rejestrować domeny dużo szybciej i dużo skuteczniej. Ich działalność sprawiła, że przechwytywanie własnym skryptem nie ma sensu, dodatkowo temat został bardzo spopularyzowany.

Poniższy artykuł da odpowiedź na pytania:

  • Jak przechwycić domenę?
  • Dlaczego uważam, że przechwytywanie domen ma sens?
  • Jak określić wartość domeny, by za nią nie przepłacić?
  • Jaką wybrać domenę com, czy pl?

Artykuł ten jest jednym z poradników dotyczących przenoszenia firmy do sieci.  Jeżeli zagadnienie Ci odpowiada zobacz inne: Biznesy w Internetach 🙂

Ile kosztuje przechwycenie domeny?

Po rezygnacji z własnych skryptów znalazłem porównanie, z którego wynika, że największą skuteczność w przechwytywaniu ma serwis: Aftermarket.pl. Nie korzystałem z usług innych firm przechwytujących domeny, dlatego też w kwestii kosztu napiszę tylko jak to wygląda tutaj.

Przechwytując domeny przez ich narzędzie, akceptujesz warunki regulaminu, który mówi, że jeżeli operacja ta się powiedzie i będziesz jedynym zainteresowanym, to koszt przechwycenia domeny to 60 zł.

Jeżeli zainteresowanych będzie więcej, to opłata ta nie zostanie pobrana, a domena trafi na aukcje. Udział w aukcji mogą mieć tylko osoby, które wskazały domenę do przechwycenia i kosztuje on 100zł. Nie daje to jednak żadnej gwarancji, że domena będzie Twoja.

Przechwycona domena będzie finalnie kosztowała 100zł + wylicytowana kwota, gdzie opłata 100 zł nie jest zwracana niezależnie od wyniku aukcji.

Na czym polega przechwytywanie domen?

Kiedy decydujesz się na zakup domeny, formalnie rzecz biorąc jej nie kupujesz, tylko dzierżawisz ją na pewien okres. Najczęściej jest to rok, po tym czasie powinieneś ją przedłużyć, w przeciwnym razie może to zrobić przeciwny i ją przechwicić.

Co warto wiedzieć o przechwytywanej domenie?

Kupno domeny z drugiej ręki, w pewnym stopniu przypomina kupno używanego samochodu. Jeżeli do tej pory pod tym adresem znajdowały się nieodpowiednie treści lub właściciel stosował zakazane praktyki pozycjonowania, może się okazać że taka domena bardziej Cię pogrąży niż pomoże.

Jak sprawdzić kiedy wygasa domena?

Informacje dot. właściciela domeny, daty jej rejestracji oraz daty wygaśnięcia znajdują się w bazie danych dostępnej pod adresem http://www.whois.pl.  Załóżmy, że za pomocą wspomnianej usługi sprawdziłeś, że domena easyfinanse.pl wygasa 13 stycznia.

W przypadku domeny z końcówką .pl, data wygaśnięcia nie jest równoznaczna z możliwością rejestracji domeny. Po tym czasie domena trafia do tzw. kwarantanny – przechodzi w stan w którym nie można jej ponownie zarejestrować. Przechwycenie takiej domeny jest możliwe po 30 dniach od daty jej wygaśnięcia.

Co to jest opcja na domenę?

Powyżej wspomniałem, że każda domena, która wpadnie do puli domen usuniętych, będzie mogła zostać przechwycona. Wyjątek stanowią domeny dla których została utworzona opcja.

 

Po zakupie opcji na domenę, masz pewność, że jeżeli jej właściciel nie zdecyduje się na przedłużenie, to będziesz pierwszą osobą która tę domenę będzie mogła zarejestrować, przed innymi zainteresowanymi.

Każda domena może posiadać wyłącznie jedną opcję.

Jaki serwis był dostępny wcześniej na tej domenie?

Tak jak napisałem powyżej, bardzo ważnym jest aby przechwytywana przez Ciebie domena miała dobrą historię. Bardzo dokładną historię, praktycznie każdej wartościowej domeny zweryfikujesz za pomocą serwisu Archive.org.  Jest to pewnego rodzaju wehikuł czasu, który pozwala nam sprawdzić jak domena wyglądała kilka lat temu. Czasem sentymentalnie używam jej też do obejrzenia stron które znamy, np. Wirtualnej Polski sprzed kilkunastu lat.

 Wyszukiwarka

Na koniec warto sprawdzić co na temat domeny wie Google. Może się wydarzyć, że portal, który był dostępny na tej domenie wcześniej był opisywany w mediach lub posiada poczytny fanpage na facebooku. Takie informacje mogą być dla Ciebie bardzo cenne oraz mogą świadczyć o ruchu odwiedzającym tę stronę każdego dnia.

Jak wybrać domenę do przechwycenia?

Odnośnie samej nazwy: najważniejsze by była łatwa do zapamiętania, łatwa do podyktowania przez telefon i kojarzyła się z prowadzoną przez Ciebie działalnością. W kwestii elementów technicznych Aftermarket prezentuje kilka wskaźników na temat wygasających domen, warto wyjaśnić co oznaczają poszczególnie z nich.

Co oznacza wskaźnik Strony?

Każda strona internetowa składa się z określonej ilości podstron. Informacja “strony”, obok domeny do przechwycenia świadczy o tym ile różnych stron z treścią poznał Google. Najczęściej gdy liczba ta jest niska to na domenie nic wcześniej nie było. Bardzo wysokie liczby stron mają np. fora, portale lub sklepy internetowe.

Co oznacza wskaźnik Linki?

Dla Google istotnym jest ile linków prowadzi do Twojej strony oraz jakiej są one jakości. Ostatnie badania wskazują, że strony do których prowadzi ogromna liczba “spam” linków nie pozycjonują się zbyt dobrze. Mało wartościowe są także strony do których wszystkie linki prowadzą z jednej lub dwóch domen.

Reasumując, im więcej tym lepiej ale z umiarem.

Co oznacza wskaźnik Alexa?

Ranking Alexa szacuje jaki ruch był na stronie w ostatnich trzech miesiącach. W tym przypadku zasada jest prosta: im mniej tym lepiej, jednak jeżeli wartość wynosi 0, to najprawdopodobniej strona nie była odwiedzana wcale.

Co oznacza wskaźnik Domeny?

Wskaźnik domeny określa z ilu domen prowadziły linki do adresu który planujesz przechwycić. Najlepiej by liczba linków i domen była do siebie zbliżona i jak najwyższa.

Data pierwszego wpisu w archive.org

 

Informacja ta jest istotna nie tylko ze względu na treści jakie znajdowały się na stronie, ale także ze względu na wiek domeny. Adresy internetowe z dłuższym stażem są lepsze do pozycjonowania, mają pewien autorytet, Google coś o nich wie. Jeżeli domena ma dobrą historię i przez ostatnie kilka lat znajdowały się na niej wartościowe treści to jest to dodatkowa zaleta. Taką domenę warto przechwycić.

Czy warto szukać domen ze słowami kluczowymi?

Istnieje wiele teorii, że słowa kluczowe znajdujące się w adresie domeny utrudniają jej pozycjonowanie. Nie jestem autorytetem w dziedzinie pozycjonowania, jednak moim zdaniem nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania i kojarzyć się z zawartością strony. Myślę, że słowa kluczowe w tym pomagają.

 

Ostatnie narzędzie – similarweb

Wchodząc na adres: https://www.similarweb.com/website/easyfinanse.pl możemy sprawdzić jaki jest szacunkowy ruch na przechwytywanej przez nas domenie oraz skąd pochodzą jej odbiorcy. Informacje te nie są dokładne, jednak dają dosyć dobry obraz wartości domeny.

Odsprzedaż przechwyconej domeny dawnemu właścicielowi.

Tu dochodzimy do tematu dość kontrowersyjnego. Wielokrotnie spotykałem się z opinią w których osoby przechwytujące domeny były bardzo źle oceniane. Na niektórych forach internetowych krążą nawet teorię, że działalność ta przypomina kradzież. Absolutnie się z tym nie zgadzam.

Musimy mieć jednak na uwadze, że po przechwyceniu domeny istnieje szansa, że dawny właściciel będzie chciał ten adres odzyskać. Nie jest to regułą, warto mieć to jednak na uwadze i psychicznie się do tego przygotować.

 

Czy warto inwestować w przechwytywanie domen?

Mam nadzieję, że artykuł ten w pewnym stopniu przybliżył Ci temat przechwytywania domen. Wiesz już na czym to polega, jakie są tego zalety i wady. Moim zdaniem przechwytywanie domen jest dobre i bardzo pouczające. Warto mieć na uwadze, że adres który w danym momencie jest nasz już za chwile może stać się czyjąś własnością.

Jeżeli zarabiasz w Internecie i strona Internetowa jest jednym ze źródeł Twojego utrzymania, proponuję za wczasu przedłużyć ten adres na kilka lat i ustawić sobie przypomnienie.. być może ktoś czeka na Twoją domenę 🙂

Disqs