Jak przenieść firmę do sieci? Strona internetowa, Domena, Facebook

Jak przenieść firmę do sieci? Strona internetowa, Domena, Facebook

12345 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jakiś czas temu na Easyfinanse pojawił się wpis dotyczący przechwytywania domen. Wielu z Was zainteresował ten temat. Pytaliście jak to się stało, dlaczego domena została zarejestrowana przez kogoś innego, a treść podstron podmieniona. Niektórzy Internauci wysunęli nawet teorię, że Strona Internetowa została zaatakowana przez hakerów. Nic takiego nie miało miejsca, dlatego też został przygotowany niniejszy poradnik.

Jego zadaniem jest wyjaśnienie wszystkich zagadnień dotyczących budowania marki w sieci. Począwszy od stworzenia Strony Internetowej lub Sklepu, poprzez wybór odpowiedniej domeny, stworzenie strony aż do jej reklamę na Facebooku w Google Adwords bądź jej pozycjonowanie.

Jak pewnie się zorientowałeś, już sam wstęp sugeruje, że czeka nas dosyć długa przygoda. Wpis który właśnie czytasz stanowi przede wszystkim spis treści do wpisów – wątków, które będą ukazywały się na tej stronie regularnie. Na bieżąco będę je też uzupełniał i odpowiadał na wszystkie pytania i sugestie w komentarzach.

 

Jeżeli któryś z tematów, które tu znajdziesz nie jest jeszcze podlinkowany to zachęcam Cię do polubienia tej strony na Facebooku. W ten sposób otrzymasz informacje o aktualizacji wpisu lub innym ciekawym materiale. Dobrym pomysłem jest też zostawienie komentarza. Wyślę do Ciebie wówczas email z informacją o aktualizacji osobiście 🙂

Jestem pewny, że część z tych informacji może być dla niektórych z Was oczywista, dlatego też zróżnicuje poziom wpisów by każdy znalazł coś dla siebie.

Jeżeli posiadasz Stronę Internetową zwróć szczególną uwagę na wpisy dotyczące przechwytywania domen, reklam na facebooku lub promocji swojej strony. Myślę, że mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Co jest mi potrzebne do stworzenia strony Internetowej?

strona www- hostingZakładam, że jesteś osobą która prowadzi mikro lub małą firmę i chciałbyś sam stworzyć prostą stronę firmową lub mały sklep internetowy. Wkraczając ze swoją firmą do świata Internetu musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze potrzebne Ci będzie miejsce, gdzie będziesz mógł: umieścić Twoją ofertę, przedstawić informacje kontaktowe, skonfigurować pocztę oraz przechowywać dane – jest to hosting. Po drugie potrzebna będzie Ci domena, czyli unikatowy adres internetowy. Wydawać by się mogło, że temat jest bardzo klarowny jednakże im dalej w las tym więcej niewiadomych. Poza decyzją odnośnie brzmienia samej nazwy strony powinieneś rozważyć kilka innych dylematów.

 • Możliwy jest wybór wielu różnych rozszerzeń: .com, .org, .pl, .travel a nawet .ninja którą wybrać? Która z nich jest łatwiejsza w zapamiętaniu? Czy należy kupić wszystkie możliwe rozszerzenia, czy tylko niektóre?
 • Jaki wpływ ma nazwa domeny na optymalizację strony i pozycję w wyszukiwarce Google?
 • Na czym polega przechwytywanie domen? Jak przechwycić domenę i co zrobić by nie utracić swojej domeny?
 • Dobre nazwy –  czy warto zainwestować myślnik w nazwie? Czy którkie domeny np. trzyliterowe są lepsze od tych dłuższych, bardziej jasnych?

Po trzecie, ostatnie i chyba najważniejsze potrzebna będzie Ci sama strona Internetowa. Niezależnie od tego, czy będzie to zwykła podstrona statyczna prezentująca kilka podstawowych informacji, czy taka z systemem zarządzania treścią na której będziesz prowadził dodatkowo bloga lub sklep, będziesz musiał ją przygotować.

Jak stworzyć treść strony Internetowej?

Sam wygląd, skrypt są istotne, jednakże najważniejsza jest treść strony. Taka którą zaciekawisz odbiorcę i zachęcisz do pozostania na dłużej.  Treść to nie tylko tekst, ale także zdjęcia, wykresy i inne materiały, które zaciekawią Twoich użytkowników. Zastanów się czego Ty jako odbiorca, szukałbyś na takiej Stronie Internetowej. Wyobraź sobie jak używasz wyszukiwarki. Zazwyczaj odwiedzamy nieznane nam strony gdyż szukamy odpowiedzi na nurtujące nas tematy, rzadziej gdy chcemy “coś poczytać”. Nawet jeżeli tworzona przez Ciebie strona jest wizytówką firmy rozważ dodanie do tej wizytówki bloga. Klient zainteresowany Twoim podejściem do problemu, ośmielony “poznaniem Cię”, utwierdzony w Twoim profesjonalizmie chętniej się z Tobą skontaktuje. Pamiętaj: Pisz dla ludzi.

Mapa myśli

mapa myśli, jak stworzyć treści na stronę internetową?Bardzo dobrym sposobem do przygotowania treści na Twoją stronę i zorganizowaniu jej sprawdza się mapa myśli. Rozwiązanie to pozwala zebrać wszystko to co chciałbyś przekazać odbiorcom, odpowiednio to skategoryzować oraz pogrupować według podstron. Czasem okazuje się, że na kilku podstronach chciałbyś przekazać dokładnie to samo. Nie warto się powtarzać, lepszy jest jeden bogatszy tekst, niż wiele duplikujących się tematycznie mniejszych. Jeżeli napotkasz na artykuły lub podstrony które są ze sobą powiązane zawsze możesz je wzajemnie podlinkować. Wyszukiwarki to lubią 🙂 Musisz pamiętać, że struktura Twojej wizytówki ma bardzo duże znaczenie. Analizować ją będą nie tylko osoby, realni użytkownicy, którzy odwiedzają Twoją stronę, ale także roboty, które ją indeksują. Częste zmiany budowy strony, struktury adresów url, ułożenia treści itp. mogą niekorzystnie wpływać na Twoją pozycję w wyszukiwarce. Staraj się dobrze przygotować na start by tego uniknąć. Tematy w przygotowaniu: Te informacje będą niedługo tutaj dostępne. Jeżeli jesteś zainteresowany czymś jeszcze napisz w komentarzu!

 • Wybór odpowiedniej domeny. Ile kosztuje domena? Jakie znaczenie ma Adres Internetowy?
 • Przechwytywanie domen – wady i zalety. Czy długość ma znaczenie?
 • Słowniczek pojęć: CMS, opcja na domenę, Adsense itd.
 • Ile kosztuje Strona Internetowa, darmowy hosting i kilka słów o kosztach.

Mam stronę internetową – co dalej zrobić?

Strona Internetowa jest nie tylko przywilejem, ale też odpowiedzialnością. W wielu poradnikach i artykułach na pewno nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniami jak:

 • Firma, której nie widać w Internecie nie istnieje.
 • Nie masz strony www, nikt do Ciebie nie trafi.
 • Niedługo przestaniesz istnieć, bo nie ma Cię na facebooku.

Najważniejsza informacja o której musisz pamiętać to fakt, że strona Internetowa jest kolejnym kanałem kontaktu z firmą. Nieczytelna, nieaktualizowana i nieciekawa strona Internetowa może bardziej zaszkodzić niż poprawić Twój wizerunek. Musisz mieć tego świadomość i nie tylko dodawać na stronie nowe treści, prowadzić z odbiorcami dialog, ale także badać ich potrzeby i na nie odpowiednio reagować.

Potrzebujesz więcej ruchu? Sprawdź statystyki.

statystyki strony, google analyticsO jakich potrzebach mówię? Na pewno zastanawia Cię ile osób odwiedza Twoją stronę. Czy wiesz jakich informacji szukają i ile spędzają na niej czasu? Jest wiele ciekawych wskaźników, które mogą pokazać Ci co należy zmienić i poprawić na stronie. Napiszę o tym w tym rozdziale. Dowiesz się jak połączyć swoją stronę z taką usługą jak Google Analytics oraz Narzędzia dla Webmasterów. Jak to zrobić? Jakie informacje w ten sposób uzyskasz? Prowadząc stronę Internetową warto zastanowić się również nad dodaniem innych kanałów komunikacji jakie preferują Twoi odbiorcy. Dla przykładu Easyfinanse.pl dostępne jest w dwóch takich miejscach. We wspomnianym wcześniej Facebook’u oraz Google+. Zdecydowałem, że aktywnie udzielał się będę tylko tam, gdyż tylko tych narzędzi używam i tylko tam mogę być z Wami w stałym kontakcie. Każdy człowiek i strona internetowa potrzebują ruchu. Powie Ci o tym każdy lekarz oraz osoba która zarabia w Internecie. W przypadku tego drugiego przyda się wiedza dotycząca reklamy, optymalizacji i pozycjonowania. Warto wiedzieć gdzie się zareklamować i skąd wziąć choć kilka linków, które mogą poprawić Twoją pozycję w Google.

Gdzie warto dodać stronę?

W moim przypadku, praktycznie każdy portal, który robię i na którym mi zależy dodaje do czterech podstawowych katalogów. Do każdego z nich przygotowuje unikatowy opis i staram się napisać go tak by osoba, która go czyta faktycznie wiedziała jakie informacje znajdzie na stronie.  Każdy z wpisów do tych katalogów kosztuje mniej niż 10 zł, najczęściej płatne poprzez sms. Są to katalogi:

Są to miejsca dosyć oczywiste, bardzo często odwiedzane przez roboty Google i praktycznie każdy z tych linków bardzo dobrze poprawia Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Osobiście uważam, że nie warto do wszystkich tych katalogów dodawać się jednego dnia. Warto np. wyznaczyć sobie limit 1 katalogu tygodniowo lub miesięcznie dbając o to by treść, którą do takiego katalogu wpiszemy była unikatowa i wartościowa. Nie warto też korzystać z usług masowego dodawania do katalogów. Bardziej cenne są pojedyncze naturalne linki dodane do dobrze zoptymalizowanych stron, niż masowo powielane komentarze na stronach, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Tematy w przygotowaniu: Te informacje będą niedługo tutaj dostępne. Jeżeli jesteś zainteresowany czymś jeszcze napisz w komentarzu!

 • Google analytics + Narzędzia dla webmasterów, jak je skonfigurować i o jakich informacjach nam mówią?
 • Podstawy reklamy na Facebooku – jak pisać atrakcyjne posty i zyskać nowych fanów.

Monetyzacja – zarabianie na stronie

zarabianie na stronie internetowejW sieci jest całe zatrzęsienie osób, które chcą zarabiać na swoich stronach Internetowch. Najczęściej i najchętniej każdy z nas widziałby z chwilą powstania takiego e-biznesu. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. Skoro czytasz tę część to zapewne interesuje Cię jakie mam zdanie na ten temat. Dla wielu Internautów fraza “zarabianie w Internecie” kojarzy się z pracą typu klikanie w linki, wypełnianie ankiet, oglądanie reklam itp. Wielu z nich wyobraża sobie tam złote góry. W efekcie tracą długie godziny wykonując czynności na których zarabia zupełnie ktoś inny. Owszem zarabianie w Internecie jest możliwe. Dla mnie jest  to po prostu praca zdalna, ta sama, którą wykonuje w biurze, tylko że świadczona z zacisza własnego mieszkania, przez Internet. Ostatnio napisałem artykuł o “moim” zarabianiu w Internecie, gdzie proponuję kilka rozwiązań takiej aktywności – w moim odczuciu bardziej skutecznej. Jeżeli interesuje Cię ten temat to zapraszam tutaj. Wracając do kwestii zarabiania na stronie www. Opcji jest przynajmniej kilka:

 • Reklama – tutaj możesz wybrać przynajmniej kilka rozwiązań. Osobiście na wszystkich stronach używam Google Adsense i to rozwiązanie rekomenduję. Więcej na ten temat napiszę w osobnym artykule.
 • Artykuły sponsorowane – jeżeli osoby, które odwiedzają Twoją stronę chętnie czytają artykuły i akceptują fakt, że niektóre z nich poza informacjami będą też “sprzedawać” to możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Z czasem reklamodawcy przyjdą do Ciebie sami, jeżeli jednak będziesz zainteresowany szukaniem ich samodzielnie to chętnie opiszę tu serwis, który łączy blogerów z agencjami.
 • Trzecia opcja zarabiania na stronie, którą testowałem to program partnerski. Jest ich bardzo wiele i oczywiście nie należy starać się brać udziału we wszystkich dostępnych. Bardzo dużo zależy od tematyki strony. Np. wiem, że w ramach tej strony nigdy nie będę oferował bielizny damskiej lub perfum, a takie programy partnerskie również funkcjonują.
 • Treści płatne; nigdy nie wykorzystywałem tej metody zarabiania na stronie. Często dotyczy np. stron poradników lub kursów gdzie za dostęp do konkretnej lekcji lub filmu musisz zapłacić.

Jak widzisz opcji na zarobek na stronie jest bardzo wiele. Oczywiście w przypadku stron firmowych lub sklepów istotne jest konkretne działanie – wysłanie zapytania ofertowego, rejestracja, dodanie produktu do sklepu. Warto mieć takie cele na uwadze projektując układ strony, a monitorowaniem ich z powodzeniem może zając się Google Analytics.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tematy zawarte w tym artykule przypadną Wam do gustu i będą dla Was przydatne. Staram się w ten sposób zebrać pewien bagaż mojego wieloletniego doświadczenia związanego z tworzeniem takich stron i ich zarządzaniem. Niezależnie od tego co będą Wam mówili inni, musicie uzbroić się w cierpliwość, niestrudzenie tworzyć treści i dbać o jakość tego co publikujecie, a kiedyś Wasza praca zostanie nagrodzona i się opłaci. Statystyki mówią, że pierwszy zarobek Strony Internetowe generują po pierwszych 6 miesiącach ciężkiej pracy. Czy warto? Ja uważam, że tak.   Jeżeli dotarłeś do tego momentu to zostaw komentarz, polub fanpage i wróć tu kiedyś sprwadzić czy nie napisałem czegoś nowego :). Będzie mi miło.  Pozdrawiam!

Disqs