Nie złożony PIT! Czy trafię do więzienia?

Nie złożony PIT! Czy trafię do więzienia?

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Brak komentarzy Zobacz komentarze

Bądźmy szczerzy – osoby, które nie dotrzymują terminów są wszędzie. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie spóźnił się z przelewem podatkowym lub z jakimś innym zobowiązaniem. Dowodem na to, że jako Polacy mamy ambiwalentny stosunek do spraw podatkowych może być ilość zapytań, którym zamęczamy Google dotycząca rad jak postąpić np. w sytuacji gdy nie złożyliśmy delaracji PIT na czas. Jeżeli jest to i Twój problem to odpowiedź jest prosta: Złóż poprawną deklarację oraz napisz tzw. czynny żal.

 

TERMIN ZŁOŻENIA DEKLARACJI PIT, DLA WIĘKSZOŚCI Z WAS UPŁYNĄŁ 30 KWIETNIA!

 

Jeżeli czytasz ten artykuł..  to być masz na sumieniu coś jeszcze 🙂 Zapraszam do zapoznania się z poprzednim wpisem dotyczącym odpowiedzi na pytanie jak długo idzie przelew bankowy.Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po  popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Czym jest czynny żal?

Jak sama nazwa wskazuje czynny żal to informacja o tym, że bardzo żałujemy faktu, iż nie udało nam się dotrzymać wyznaczonego przez urząd terminu na dokonanie przelewu lub złożenie jakiegoś dokumentu.

W znakomitej większości przypadków jest to też metoda na uniknięcie dodatkowych mandatów za naszą niefrasobliwość.

Kiedy czynny żal nie zadziała?

Są sytuacje w których metoda ta nie zadziała, dotyczy następujących sytuacji:

  1. Gdy przedsiębiorca został już wezwany w związku z popełnionym czynem i Urząd Skarbowy zarzucił mu już popełnienie przestępstwa.
  2. Druga sytuacja to czas, gdy dana osoba jest już w trakcie postępowania kontrolnego.
  3. Ostatni wariant to moment gdy przedsiębiorca namawiał innych do popełnienia przestępstwa skarbowego.

Składając czynny żal musimy koniecznie pamiętać o tym by uiścić opłatę wraz z odsetkami. Złożenie czynnego żalu pozwala nam uniknąć kar, jednak nie unikniemy obowiązku uregulowania długów względem Urzędu Skarbowego.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Urząd Skarbowy do którego zostało złożone zeznanie podatkowe ma czas, aż do 3 miesięcy na rozliczenie należnego zwrotu.

Podsumowanie

Aby uniknąć tego typu komplikacji w przyszłości zdecydowanie polecam z korzystania z biura księgowego. Jest to szczególnie wygodne jeżeli mamy więcej dokumentów i wypełnienie deklaracji PIT nas najzwyczajniej przerasta.

Polecam:

tax care logo

Disqs