Nie zabieram ze sobą portfela od kiedy płacę zbliżeniowo telefonem

Nie zabieram ze sobą portfela od kiedy płacę zbliżeniowo telefonem

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Brak komentarzy Zobacz komentarze

Kilka lat temu do idei płatności telefonem podchodziłem nieufnie. Argumentów ku temu miałem kilka, obawiałem się zgubienia telelefonu, utraty środków. Mimo dość celnych argumentów za płaceniem telefon, wciąż silniejsze było przyzwyczajenie do płatności kartą. Wydawało mi się, że takie rozwiązanie nie będzie bezpieczne, a wspomniane przyzwyczajenie było czynnikiem, który najtrudniej było przezwyciężyć.

Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem jednak, że tracąc kartę umożliwiającą płatności zbliżeniowe narażam się na dużo większe ryzyko niż gubiąc telefon. Dodatkowym argumentem jest to, że zgubiony portfel to również zgubione dokumenty. W przypadku utraty telefonu, ilość zabezpieczeń potrzebnych do jego odblokowania oraz fakt, że nie rozstaje się z nim w ciągu dnia praktycznie ani na moment sprawiają, że o jego utratę boje się mniej niż o kradzież portfela.Ostatnio złapałem się na tym, że smartfon wykorzystuje w coraz większej ilości przypadków i poza komunikacją używam go do płatności w sklepach, wypłat z bankomatów, zakupu biletów komunikacji miejskiej. Naturalnie jest również moim kalendarzem oraz przypomina o rzeczach do zrobienia.

Podstawową usługą z jakiej korzystam w świecie płatności jest BLIK oraz płatności zbliżeniowe. Dlatego też oddaje w Wasze ręce ten oto mały przewodnik. Poświęcę w nim kilka słów technologii,  podejdę do tematu bezpieczeństwa w płatności telefonem, a przede wszystkim napiszę o wygodzie tego rozwiązania. Czy uda mi się przekonać Was do porzucenia płatności kartą na rzecz płatności zbliżeniowych wykonywanych telefonem? Zobaczymy.

Bezpieczeństwo płatności telefonem

Sama forma płatności jest bezpieczna, nie wymaga od nas używania karty. Co prawda istnieją metody zabezpieczające płatności kartą np. opisane wcześniej 3D Secure Podstawowe ryzyko korzystania z wymienionych poniżej metod polega na tym, że smartfon, tak samo jak każde inne urządzenie jest narażone na wirusy. Korzystając więc z takiej formy płatności należy więc zadbać o bezpieczeństwo naszego smartfona instalując np. program antywirusowy oraz rozważnie instalując na nim aplikacje.

Jak używać płatności telefonem?

Samą płatność telefonem można zorganizować na dwa sposoby. Pierwszy, opisywany już tutaj wcześniej, polega na tym, że telefon wykorzystuje wyłącznie do wyciągania środków z bankomatu. Drugi jest dużo bardziej wygodny, a mianowicie telefon stanowi dla nas niejako kartę NFC i pozwala na realizowanie płatności zbliżeniowych.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu telefonem?

Najczęściej przewijałem ten ekran bankomatu bez zastanowienia, okno to kojarzyło mi się z reklamą darmowej gotówki, czy też pieniędzy które bank oferował mi w ramach gratisu za np. założenie konta. Nie zastanawiałem się nad tym jak wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty, aż usłyszałem o BLIKu.

Co to jest BLIK?

BLIK jest to system płatności mobilnych, uruchomiony z inicjatywy kilku banków w Polsce. Pierwowzorem był system płatności mobilnych IKO od Banku PKO BP. BLIK to jednorazowy sześciocyfrowy kod wyświetlany w aplikacji mobilnej, służący do podpisania wypłaty z bankomatu lub płatności w Internecie.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

O tym, że jest to najczęstszy sposób wykonywania przeze mnie opłat przez Internet oraz realizowania wypłat z bankomatu pisałem już wcześniej. BLIK jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale i bezpiecznym. Używając go unikam ryzyka skopiowania naszej karty, nie ujawnimy też naszego pinu, gdyż zamiast niego używamy jednorazowego tokenu generowanego w aplikacji bankowej w naszym telefonie.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w chwili obecnej jest niewiele sklepów w których ta forma płatności jest dostępna. Dużo bezpieczniej jest korzystać z wypłaconej tą metodą gotówki.

Płatność telefonem obsługującym technologie zbliżeniową NFC

To rozwiązanie jest wygodniejsze, daje nam możliwość wykorzystywania naszego telefonu jako karty zbliżeniowej. Jeżeli posiadamy telefon z Androidem wyposażony w NFC to skorzystać z tego wariantu możemy w kilka chwil. Tak jak wspomniałem, taka forma płatności ma niestety dwie podstawowe wady: nie uda nam się z niej skorzystać na wszystkich telefonach oraz lista banków które pozwalają na taką płatność jest ograniczona.

Co to jest NFC?

Skrót NFC oznacza Near Field Communication, czyli komunikacja zbliżeniowa. Jest to radiowy standard komunikacji na niewielką odległość. Technicznie rzecz biorąc standard ten służy do parowania urządzeń.

Jak używać płatności zbliżeniowych?

Korzystanie z płatności zbliżeniowych nie różni się praktycznie niczym od używania kart zbliżeniowych. Jedyna różnica, która jest dodatkowo ogromną korzyścią na rzecz płatności telefonem polega na tym, że w dowolnym momencie możemy włączyć lub wyłączyć działanie technologii zbliżeniowej.

Jak skorzystać z Android Pay?

 

Podsumowanie – czy warto płacić telefonem?

Zalety

Jestem przekonany, że znajdziesz tak samo dużo osób które znajdą w tym rozwiązaniu wady oraz zalety. Wszystko opisuje wyłącznie z mojej perspektywy.

Po pierwsze: Telefon mam zawsze przy sobie, a o portfelu lub karcie zdarzało mi się zapomnieć.

Po drugie: Wypłaty z bankomatów za pomocą BLIKa są bezpłatne, unikam niewysokiej, aczkolwiek irytującej opłacie za posiadanie karty do rachunku lub wypłaty z bankomatu.

Po trzecie: Za pomocą kilku kliknięć poprzez przeglądarkę mogę uniemożliwić wykonywanie płatności z danego urządzenia. Jest to równie wygodne jak blokada karty, jednakże myślę, że szybciej zorientuje się o utracie telefonu niż karty.

Wady

Wydaje mi się, że sam system płatności telefonem nie zawiera zbyt wielu wad. Najpoważniejszym ryzykiem wydaje się możliwość zainfekowania urządzenia, które może zmieniać stan naszych płatności lub wypłacać pieniądze bez naszej wiedzy. Drugą przeszkodą dla części z Was może być fakt iż do wykonywania takich płatności najczęściej należy zamówić dodatkową kartę kredytową, która pomimo że jest darmowa, wymaga kontaktu z bankiem.

Disqs