BIG Infomonitor – Jak się ochronić przed nieuczciwym kontrahentem?

BIG Infomonitor – Jak się ochronić przed nieuczciwym kontrahentem?

12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Brak komentarzy Zobacz komentarze

BIG Monitor  to skrót od Biura informacji Gospodarczej. Jest to instytucja, która udostępnia informacje o zadłużeniu osób i firm, prowadzi rejestr dłużników BIG, umożliwia dostęp do bazy danych BIK oraz Związku Banków Polskich. Pozwala na wymianę informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. Informacje te wykorzystują banki oraz instytucje finansowe podczas wydawania decyzji o przyznawanym nam kredycie.

Czym jest BIG Infomonitor?

W jednym z poprzednich artykułów opisywałem czym tak naprawdę jest BIK: Jak skutecznie podwyższyć swój BIK, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Dzisiejszy wpis poświęcę instytucji równie przydatnej. W przypadku BIGu, do bazy trafia każdy kto posiada wobec kogoś innego nieuregulowane zobowiązania finansowe.Informacje uzyskane poprzez BIG InfoMonitor pozwalają ograniczyć ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej. Świadomość, że nieterminowe opłacenie faktury może poskutkować wpisaniem dłużnika do bazy BIG wpływa korzystnie na terminową spłatę.

Chcę sprawdzić klienta lub zleceniodawcę. >>

Jakie informacje o mnie przechowuje BIG?

W BIGu znajdują się wszystkie informacje gospodarcze. W skrócie można określić to w następujący sposób. W bazie znajdziemy informacje kto komu i ile jest winien. Informacje zawarte w bazie mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne, a także wszystkie przypadki w którym ktoś mógł posłużyć się fałszywym dokumentem. Pozytywną informacją gospodarczą są wszystkie terminowe spłaty naszych rat.

Jak wpisać dłużnika?

Dodanie dłużnika do BIGu nie jest tak proste jak może się wydawać. Do wprowadzenia nowego dłużnika potrzebne nam będą:

  • Numer i seria dowodu osobistego
  • Numer PESEL lub NIP dłużnika
  • Tytuł wykonawczy sądu – nakaz wraz z klauzulą wykonalności.

Jeżeli posiadamy wszystkie te informacje możemy dodać dłużnika, wstępne zgłoszenie dłużnika jest bezpłatne, jeżeli jednak będziemy chcieli podpisać umowę z BIG Infomonitorem, to każdorazowe wpisanie dłużnika kosztuje 69zł netto. Dodatkowo uzyskamy możliwość Wysłania do dłużnika wezwania do zapłaty za pośrednictwem BIG Infomonitora. Taki zabieg kosztuje 6 zł netto. Prowadzenie konta jest bezpłatne.

Jak sprawdzić Kontrahenta?

W cenniku znajdującym się na stronie BIG Infomonitora tutaj,  znajduje się informacja iż każdorazowe sprawdzenie firmy w BIG Informonitorze kosztuje 30 zł netto.

Aby sprawdzić informacje jakie BIG Infomonitor posiada o dowolnym kontrahencie należy:

  1. Zarejestrować się w Systemie BIG.pl, TUTAJ
  2. Zaloguj się do swojego BIGKonta
  3. Zweryfikuj swoją tożsamość za pomocą skanu lub zdjęcia dowodu tożsamości
  4. Po opłacie i wprowadzeniu NIPu Kontrahenta zostaniesz mailowo powiadomiony o udostępnieniu Ci raportu na temat wskazanej osoby. Informacja ta będzie dostępna na Twoim BIGKoncie przez 90 dni.

Opinie o BIG Infomonitor

W Internecie znajdziemy bardzo różne opinie dot. BIG Informatora, alternatywą może być skorzystanie z usług firmy KRD – Krajowy Rejestr Długów, minusem będzie natomiast brak współpracy z bazą BIK.

Wiele osób skarży się natomiast, że w bazach BIGu znalezione informacje nie są w pełni aktualne i nie przestrzegł on ich wystarczająco przed nieuczciwym kontrahentem.

Disqs