Korzystanie 3D Secure krok po kroku? Czym jest? Jakie daje korzyści?

Korzystanie 3D Secure krok po kroku? Czym jest? Jakie daje korzyści?

12345 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ostatnio wielu klientów banków zostało powiadomionych, że na ich koncie została włączona dodatkowa usługa 3d Secure. Wiem, że część z nich zdziwił ten fakt. Niestety często jesteśmy uczulani, że dodatkowe usługi są to produkty za które ponosimy dodatkowe koszty. Dlaczego 3D Secure jest dobre i nie stanowi powodu do zmartwień? O tym w poniższym artykule.

Wstęp

Do tej pory gdy płaciłeś za coś przez Internet i jako formę płatności wybierałeś kartę kredytową lub debetową jedynym co musiałeś wiedzieć był jej numer, data ważności oraz kod cvv/cvc znajdujący się na odwrocie. W przypadku utraty takiej karty w wyniku zgubienia bądź kradzieży, każdy kto wszedł w jej posiadanie mógł zrealizować nią dowolną płatność do czasu jej zablokowania. Jeżeli korzystamy z karty często i używamy jej np. do płatności w niewielkich sklepach Internetowych, może się zdążyć że te poufne dane trafią w ręce hakerów. Takie sytuacje najczęściej alarmowały banki, te kontaktowały się z nami w celu potwierdzenia przelewu i blokady karty jednakże nierzadko było zbyt późno. W tej chwili również warto korzystać ze sprawdzonych sklepów Internetowych opatrzonych symbolami: MasterCard SecureCode i Verified by VISA. Nie jest powiedziane, że każdorazowo będą one weryfikować naszą tożsamość, jednakże korzystając z nich będziemy bezpieczniejsi.

Jak działa 3d Secure?

Korzystanie z tej formy zabezpieczeń jest bardzo proste, losowo – raz na kilka transakcji zostaniemy poproszeni o wprowadzenie hasła jednorazowego. Takie hasło powinniśmy otrzymać w chwili wykonywania płatności na skojarzony z naszym kontem numer telefonu, w aplikacji mobilnej lub poprzez token. Schemat działania płatności z kartą przy włączonym 3d Secure jest następujący:

  1. Przechodzisz do strony płatności
  2. Wprowadzasz imię nazwisko posiadacza karty – najczęściej są to Twoje dane 🙂
  3. Wprowadzasz numer karty(16 cyfr)
  4. Wprowadzasz datę ważności MM(miesiąc) / RRRR(rok)
  5. Wprowadzasz kod CVV/CVC to te niepozorne kilka cyfr znajdujące się obok Twojego podpisu.
  6. W tym momencie dokonujesz płatności i zależnie od sklepu pojawi się dodatkowe okno lub w tym samym oknie zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła sms.
  7. Po wpisaniu poprawnego hasła transakcja 3D Secure zostanie potwierdzona, Twoja karta obciążona, a sklep Internetowy powiadomiony o pomyślnie przeprowadzonej płatności.

Wszystko proste i wygodne, jednakże mając do wyboru płatność BLIKiem zapewne wybrałbym ten wariant.. Niestety nie jest on jeszcze wszędzie dostępny.

Korzyści 3d Secure

Zalety Podstawą, niepodważalną korzyścią płynącą z korzystania z 3d Secure jest to, że wykonywane przez nas transakcje bezgotówkowe są dużo bardziej bezpieczne.  W momencie w którym zgubimy kartę, a nie zdążymy jej jeszcze zastrzec możliwe że nie utracimy zgromadzonych na niej środków, właśnie dzięki tej blokadzie. Drugi plus jest taki, że jeżeli wydaje nam się, że kartę mamy przy sobie, a otrzymamy powiadomienie sms o próbie wykonania ją transakcji będziemy mieli jasną informację, że coś jest nie tak. Wady Jedyną wadą 3d Secure może być fakt, że zawsze musimy mieć przy sobie naładowany telefon, gdyż może się wydarzyć, że płacąc za zakupy kartą nie będziemy mogli potwierdzić transakcji. Ten problem jest szczególnie dokuczliwy gdy jesteśmy w obcym kraju, w którym smsy dochodzą do nas z duży opóźnieniem. Osobiście nigdy tego nie doświadczyłem, jednakże przygotowując materiały do tego artykuły napotkałem na taką informację na Forum. Nie wiem z czego to wynika, wydaje mi się jednak, że problem ten dotyczy niewielkiej ilości użytkowników i korzyści z 3d Secure znacznie go przewyższają.

Kto może skorzystać?

3D Secure jest darmowe i lista korzystających z niego banków stale się powiększa. Jeżeli Twój bank nie został wymieniony na tej liście zaczekaj lub rozważ założenie konta w którymś z wymienionych. Trwa to nie więcej niż 3 minuty, a Twoje środki będą dużo bezpieczniejsze. Bez wychodzenia z domu.

Disqs